Dijital Pazarlama

Kurumsal Kimlik Ve Logo çalışmasının Önemi

Kurumsal Kimlik Ve Logo Çalışmaları

Bir kurumun temel tasarım adımı (kurum kimliği) logosu ve renkleridir. Profesyonel bir şekilde tasarlanan logo ve renkler, işletmenizle ilgili olumlu bir ilk intibayı uyandıracaktır. Bu çalışma işletmeye ait tüm alanlarda (kartvizit, klasör, notluklar, dosyalar, katalog, broşür, web sitesi, araç giydirme, ürün ambalajları vb… ) kullanılacağından, çok önemlidir.

İnternet dünyasında bir web sitesi açacaksınız ve bunu tanıtım için kullanacaksınız ilk önce yapmanız gereken şey logo belirlemek, ikinci olarak ise kurumsal kimlik tasarlamaktır. Logo sizin görsel kimliğinizi oluşturacak olan bir parçadır.

Neden Profesyonel Logo Tasarımı Yaptırmalısınız?

Logo kurumsal kimliğinizin temelidir. İyi bir logo, bir firma için en akılcı ve getirisi olan yatırımdır. “Kaliteli hizmet veren bir firmanın kaliteli bir logosu olmalıdır” anlayışına birçok başarı öyküsünde rastlarız. Her yerde kullanabileceğiniz bir görsel kimlik öğesi olan logonuzu tasarlarken aşağıdaki şu maddelere özen gösteriyoruz.

 • Benzersiz olmalıdır.
 • Örneğin Puma markasının o kadar çok taklidi yapıldı ki Tuna, Kuma, Puna, Suna vb. markaların hiçbirini sizler duymamış iken Puma markası hala sapasağlam yerindedir.
 • Maksimum bilgiyi en kısa sürede sürede vermelidir.
 • Tüm kitleler tarafından kolayca algılanabilmelidir.
 • Logonuz firmanızın hizmet ve ürünleriyle, renk ve biçim gibi özellikleriyle ilişkili olmalıdır.
 • Firmanızın “ruhunu” yansıtmalı,somutlaştırmalıdır.
 • Uygulamada tüm yüzey ve boyutlarda sorunsuz olmalıdır.
 • Farklı yüzey ve medyalarda uygulanırken ekstra masraf çıkarmamalıdır.

Bunun için sade ve şirketinizi yansıtan bir logo seçmeniz önemlidir. Logo kurumsal kimlik oluşturmanın ilk adımlarından biri sayılabilir. Kurumsal kimlik parçalarından diğerleri arasında antetli kağıt, kartvizit,zarf, fatura ve promosyon ürünleri gibi parçalar bulunur.

Bu hizmet kapsamında logo tasarımı, kurumsal kimlik kitapçığı, faaliyet raporları ve benzeri kurum içi dökümanların tasarımı (antetli kağıt, zarf vb…), araç giydirme, promosyon ürünleri tasarımı gibi tasarım hizmetlerini kapsayabilir. İşte bu sebeple kurumsal kimlik tasarımı ve logo tasarımı firmalar için hayati önem taşır.

İyi Hazırlanmış Bir Görsel Kimliğin Faydaları

Kurumsal Kimlik kavramı, görsel-işitsel iletişim başta olmak üzere, çok boyutlu bir imaj çalışmasını anlatır. Bu çalışmanın amacı, kurumların tarihsel, kültürel, coğrafi kimliklerini, kuruluş amaçlarını ve ideallerini, ürün ve hizmetlerini, sektörel konumlarını, en az çabayla, en kısa zamanda ve etkili bir biçimde hedef kitleye aktarmaktır.

 • Markanızı belleklere kazır.
 • Markanızın özellikleri görsel hızda aktarılır. (dinamik, yenilikçi, kararlı, güçlü vb.)
 • Ürün ve hizmetlerinizin kalitesini kanıtlar.
 • Ürün ve hizmetlerin doğası ve sektörel konumlarını ilk görüşte iletir.
 • İlk görüşte rakiplerinizden ayrılmanızı sağlar.

Kurumsal Kimlik bazı dönemlerde yenilenmeye de ihtiyaç duyar. Firmanız, pazar gelişip değiştikçe “fark edilmek için” en etkili yol olarak görsel imajını değiştirmelidir.

 

Author

muhittin

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bana sorabilirsin.
Şimdi hızlı bilgi al.
Merhaba, detaylı bilgi alabilir miyim?